شستشوی گلیم

یکی از انواع فرش هایی که در خانه ما ایرانیان مورد استفاده قرار می گیرد گلیم ها هستند که در این مقاله قصد داریم به شستشوی گلیم بپردازیم با ما همراه باشید.

نحوه شستشوی گلیم

گلیم ها معمولاً فرش های با پرزهای بلند و در تنوع رنگ و طرف می باشند که ایرانیان از ان استقبال کرده و مورد استفاده قرار می‌دهیم اما در نظر داشته باشید شستشوی فرش ها دشوار و سخت می باشد چراکه به خاطر داشتن پرز های بلند معمولاً آشغال های زیادی را در بین پرز های آن جمع شده که این کار را تا حدودی مشکل می کند برای این که شما بخواهید گلیم را شستشو دهید باید ابتدا آن را به صورت کامل و صحیح غبارگیری کنید.

برای غبارگیری شما می‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید و همین خاطر باید تمام سطح فرش جاروبرقی بکشید تا آشغال ها و آلودگی های موجود بر روی سطح فرش جمع شود. البته در نظر داشته باشید که اگر ابعاد فرش کوچک باشد می‌توانید آن را به خوبی تکان دهید تا آشغال های موجود در سطح گلیم از بین بروند.
و پس از آن اقدام به شستن گلیم کنید. در نظر داشته باشید در صورتی که خوراکی و یا تکه های کوچک نان بر روی سطح فرش باقی بماند باعث می‌شود تا در اثر خیس شدن به پرزهای گلیم بچسبد.  که شستشوی آن مقداری سخت و دشوار می شود به همین خاطر غبارگیری فرش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
پس از اینکه شما فرش را بخوبی غبارگیری کردین باید آن را خیس نمایید. توجه داشته باشید که برای خیس کردن سطح فرش سعی کنید از سردوش حمام استفاده نمایید آب به صورت مستقیم با فشار بالا به سطح گلیم نباشد و پس از آن می توانید به صورت ملایم بر روی بپاشید.
انتخاب مواد شوینده برای شستشوی گلیم باید در نظر انتخاب نمایید به هیچ عنوان از پودر های شوینده برای گلیم ها استفاده نکنید‌.
پودر های شوینده اگر مورد استفاده قرار گیرند باعث می شود تا این گلیم ها خشک شوند و به بافت و الیاف آن آسیب وارد می شود با همین خاطر پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه از مواد شوینده برای شستشوی فرش استفاده کنید جنس و نوع فرش خود را بشناسید بعد مواد شوینده مناسبی را انتخاب نمائید.
برای شستشوی گلیم سعی کنید مواد شوینده را قبل از اینکه بر روی سطح فرش قرار دهید باید ابتدا درون یک لگن با آب مخلوط کنید و سپس روی فرش بریزید به این صورت به فرش شما وارد نمی شود.

پس از اینکه مراحل شستشوی گلیم به پایان رسید باید سعی کنید تمامی اب و رطوبت موجود در فرش را خارج کرده تا سریع‌تر خشک شود و آسیبی به آن وارد نشود.
در اینجا نحوه شستشوی گلیم در منزل راه برای شما بازدیدکنندگان گرامی ذکر کردیم.
حال در ادامه این قسمت قصد داریم شستشوی فرش را توسط قالیشویی در تجریش برای شما بازدیدکنندگان گرامی ذکر کنیم.

شست و شوی گلیم توسط قالیشویی ها

شستشو گلیم در قالیشویی ها توسط دستگاه های مدرن و مجهز انجام می شود به گونه ای که انسان در شستشوی آن دخالت ندارد و این باعث می شود تا هیچ گونه آسیبی به گلیم های با ارزش مشتریان وارد نشود. با توجه به سابقه و تجربه پرسنل قالیشویی نوع بافت فرش را به خوبی شناسایی کرده و از روش های اصولی و درست مورد استفاده قرار می گیرد. نکته مهم دیگر این است که مواد شوینده مناسبی برای شستشو استفاده می‌کنند. در نظر داشته باشید که انتخاب مواد شوینده برای شستشوی گلیم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است در صورتی که مواد مناسبی برای شستشو انتخاب نشود بدون شک آسیب های فراوانی به بافت گلیم شما وارد می کند.

فرایند خشک کردن در قالیشویی ها نیز توسط گرمخانه و دستگاه های مدرن انجام می شود به صورتی که تمامی آب های موجود در فرش به سرعت خارج شده و در کمترین زمان خشک می شود. توجه داشته باشید که بهترین راه حل برای شستشوی فرش های گلیم سپردن آن به قالیشویی های معتبر و مجاز می باشد.
قالیشویی زیبای تهران با بیش از ۱۵ سال سابقه درخشان آماده ارائه خدمات به شما همشهریان تهرانی می باشد شما می توانید با خیالی راحت فرش های خود را جهت شستشو به این قالیشویی بسپارید در کمترین زمان خود را تمیز و بدون آسیب و پارگی تحویل بگیرید.

مقالات کاربردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *