ویژگی بارز فرش های ایرانی

در جهان کشور ما ایران را با فرش دست بافت می شناسد. به گونه ای است که تمامی کارشناسان فرش در سراسر دنیا فرش دستبافت ایرانی را یکی از بهترین و زیبا ترین انواع فرش ها در کل دنیا می دانند و زیبایی و تنوع کار و همچنین کیفیت کار فرش بافان ایران ایمان دارند.

به گونه‌ای که حدود یک سوم فرش‌دستبافت کل دنیا معمولا توسط ایرانیان بافته شده و استفاده می کنند.در ادامه این مقاله قصد داریم ویژگی‌های بارز فرش های ایرانی را برای شما بازدیدکنندگان گرامی ذکر کنیم. پس با ما همراه باشید.

معرفی ویژگی های بارز در فرش های ایران

همانطور که ذکر شد فرش های ایران از انواع فرش های بسیار با کیفیت می باشد که این به سراسر دنیا ثابت شده است. بهتر است بدانید که فرش دستبافت ایرانی معمولاً در سه قالب ترنج، خشتی و افشان بافته خواهد شد که معمولاً طرح ترنج از طرفداران بسیاری برخوردار است و شما به خانه هر ایرانی که وارد شوید بدون شک فرش هایی با طرح ترنج که اطراف آن را از طرح‌های دایره و بیضی شکل و … دارند استفاده شده است.

طرح ترنج و معمولاً از دوره اشکانیان الهام گرفته است و در فرش ها مورد استفاده قرار می گیرد.
یکی دیگر از ویژگی‌های بارز فرش های ایرانی چند سانتی متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت های بالا و پایین فرش می باشد که این بیشتر در فرش هایی با ابعاد کوچک تر به چشم می خورد.

بهتر است بدانید که این اختلاف ابعاد در بالا و پائین فرش عیب فرش نمی باشد چرا که با تا کردن فرش از قسمت میانی تقارن آن حاصل می‌شود.
یکی دیگر از ویژگی‌های بارز فرش های ایرانی تقارن رنگ می باشد که سعی کنید هنگام خرید فرش ایرانی در نور طبیعی رنگ آن را بررسی کنید. بهتر است بدانید که رنگ فرش های دستباف در جهت خواب تیره تر از جهت دیگر آن به نظر می رسد و هیچگونه طرح ناتمامی در بافت فرش باقی نمانده است.

بهتر است بدانید که فرش های ایرانی در تابستان سرد عمل کرده و در زمستان گرم می باشند اما فرش های ماشینی به هیچ عنوان این ویژگی را ندارند.

یکی دیگر از ویژگی‌های دستبافت ایران این است که به عنوان بهترین کف پوش شناخته شده است که در اثر پا خوردن و همچنین شستشو، زیبایی و جلوه آن کمتر نخواهد شد بلکه درخشان تر و زیبا تر نیز جلوه می دهد.

بهترین ویژگی فرش های ایرانی رنگ آن می باشد. شما در هنگام خرید فرش ایرانی می توانید از یک دستمال نمدار استفاده کرده و بر روی قسمتی از فرش بکشید مشاهده خواهید کرد که فرش دستبافت رنگ پس نمی دهد.

همچنین بهتر است بدانید که در فرش ایرانی تنها از الیاف طبیعی استفاده می کنند یعنی مواد تشکیل دهنده فرش دستبافت از طبیعت بوده و هیچگونه الیاف مصنوعی در بافت فرش به کار نمی رود که این برای سلامتی شما بسیار کمک خواهد کرد.

در فرش های دستباف معمولا از پشم، ابریشم و … به صورت کاملاً طبیعی استفاده می‌شود که باعث تولید الکتریسیته ساکن نخواهد شد که این یکی از مزیت فرش های دستبافت ایرانی می باشد.

از دیگر ویژگی‌های فرش دستبافت ایرانی می توان به طول عمر و ماندگاری بالا آن اشاره کرد که نسبت به دیگر فرش های ماشینی و … از عمر و ماندگاری بالایی برخوردار هستند.

در فرش های ایرانی از طرح و رنگ های متنوعی استفاده شده است که باعث آرامش روحی و روانی شما می شود. شما می توانید طرح و نقشه فرش را طبق سلیقه خود از میان هزاران طرح و نقشه فرش انتخاب کرده و از استفاده آن و لذت ببرید.

اما در نظر داشته باشید که شستشوی فرش های ایرانی نیازمند تکنیک و اصول خاصی می باشد که شما باید در هنگام شستن فرش ها با دقت بالایی این کار را انجام دهید تا آسیبی به فرش شما وارد نشود.

به شما پیشنهاد می کنیم حتماً برای شستشوی فرش های دستباف از قالیشویی ها کمک بگیرید چرا که با سابقه بالا و تجربه ای که دارند بدون اینکه کوچکترین آسیبی به فرش شما وارد شود. فرش تمیز به شما تحویل خواهند داد اما در صورتی که خودتان اقدام به شستشوی فرش ها کنید. امکان دارد تا به فرش ها آسیبی وارد شود که از عمر و ماندگاری آن کاسته می شود. پیشنهاد ما به شما قالیشویی در ونک می باشد.

مقالات کاربردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *