چرا باید هر چند وقت یکبار فرش ها را بشوییم؟

شستشو فرش ها یکی از خدمات می باشد که امروزه توسط قالیشویی ها انجام می‌شود و کمتر کسی در منزل خود اقدام به شستشوی فرش می‌کند. در این مقاله قصد داریم دلیل شستشوی هر چند وقت یکبار فرش ها را مورد بررسی قرار دهیم. قالیشویی در پاسداران یکی از معتبرترین قالیشویی ها میباشد.

هر چند وقت یکبار فرش ها را بشوییم؟

توجه داشته باشید که شستشوی فرش ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شما باید سعی کنید به صورت مرتب فرش‌ ها را شستشو دهید و غبارگیری کنید که اگر شما از فرش به مدت  زیادی استفاده کنید، باعث می‌شود تا فرش دچار حالت کدر و مات شود.

برای جلوگیری از حالت تیره شدن فرش شما باید به صورت مرتب سطح فرش را جاروبرقی بکشید. توجه داشته باشید امروزه با توجه به وجود ویروس کرونا آلوده شدن سطح فرشها شما باید سعی کنید بطور مرتب و حداقل هست ماه یکبار فرش‌ها را شستشو دهید.

البته در نظر داشته باشید که شما باید زمانی که فرش های شما دچار  لکه ها شدن باید بلافاصله برای برطرف کردن لکه ها اقدام کنید. همچنین برای اینکه فرش های شما حالت مات و کدر نگیرد بهتر است که هر روز سطح فرش را جارو برقی کشیده و غبار گیری کنید.
شستشوی فرش ها باعث می‌شود فرشرهای شما حالت تازه ای به خود گرفته و تمیز بماند. همچنین در صورتی که شما فرش ها را به صورت مرتب و طی دوره های مشخص شستشوی دهید باعث می شود در صورتی که اگر مواد چسبندگی و … در فرش باشد ازبین برود و شما به راحتی از این فرش ها استفاده کنید.

جهت شستشوی فرش در شهرک اکباتان قالیشویی در اکباتان را پشنهاد میکنم.

نکاتی برای شستشوی فرش ها

برای شستشوی فرش ها شما باید سعی کنید از اصول و نکاتی پیروی کنید تا آسیبی به فرش های شما وارد نشود که در ادامه به برخی از این نکات را برای شما بازدیدکنندگان گرامی ذکر می کنید که بتوانید در هنگام شستشوی فرش ها در نظر داشته باشید تا آسیبی به فرش های شما وارد نشود.

غبارگیری سطح فرش

یکی از نکات بسیار مهم در هنگام شستشوی فرش غبارگیری آن می باشد قبل از اینکه شما اقدام به خیس کردن سطح فرش کنید باید آن را توسط جاروبرقی و یا جاروهای خشک بارگیری کنید.

در صورتی که شما فرش را قبل از خیس کردن غبارگیری کنید باعث می شود تا آلودگی های آن جمع شده و مواد غذایی و خوراکی هایی که روی سطح می باشند به بافت فرش وارد نشوند.

در صورتی که شما و مواد خوراکی موجود بر روی سطح فرش را جمع کنید باعث می‌شود تا خیس نشده و به پرزهای فرش نچسبند. در برخی مواقع این مواد خوراکی در اثر شستشو به خاطر چسبندگی از بین نمی‌رود و در بین پرزهای فرش باقی می‌ماند به همین خاطر پس از خشک شدن فرش نیز بوی بدی را منتشر می‌کنند. بنابراین یکی از نکات بسیار مهم غبارگیری می باشد که شما باید به صورت اصولی و به درستی انجام دهید.

روش خیس کردن فرش

یکی دیگر از نکات بسیار مهم که باید در هنگام شستشوی فرش ها مد نظر قرار دهید روش خیس کردن فرش ها می باشد که شما باید سعی کنید برای خیس کردن فرش ها از سردوش ها استفاده کنید تا فشار مستقیم آب به فرش وارد نکند.
در صورتی که اب با فشار مستقیم و بدون استفاده از سردوش به فرش وارد شود باعث می‌شود تا پرزهای فرش تا حدی از بین بروند و این در زیبایی ظاهری فرش بسیار تاثیر گذار می باشد. بنابراین پیشنهاد ما به شما برای خیس کردن فرش ها استفاده از سر دوش های حمام می باشد شما توسط این سرپوش ها به راحتی می توانید سطح فرش را خیس کنید بدون اینکه آسیبی به فرش وارد شود.

مواد شوینده

زمانی که شما به فروشگاه ها برای خرید مواد شوینده مراجعه می کنید بدون شک در قفسه های فروشگاه بسیاری از مواد شوینده را مشاهده خواهید کرد که هر کدام در تنوع و کاربردهای بسیاری قابل استفاده می باشد. بنابراین باید در انتخاب مواد شوینده برای شستشوی فرش بسیار دقت کنید تا بتوانید یکی از مواد شوینده مناسب با جنس فرش خود را انتخاب کرده و از آن استفاده نمایید.

در صورتی که مواد شوینده مناسب با جنس فرش خود را انتخاب نکنید باعث می‌شود از طول عمر مفید فرش شما کاسته شده و همچنین به بافت‌های آن آسیب وارد شود. سعی کنید در انتخاب مواد شوینده برای فرش به دقت انتخاب کنید. همچنین در هنگام شستشو نیز باید سعی کنید به صورت اصولی و درست شستشو دهید. تا تمامی مواد شوینده به خوبی شسته شود و در بین بافت های فرش باقی نماند. چرا که اگر مواد شوینده بر روی فرش باقی بماند باعث می شود تا فرش شما دچار حالت خشک شده و سریعتر خراب شود.
پس از اینکه شما فرش خود را به درستی شستشو دادید باید سعی کنید از روش های مناسبی برای خشک کردن آن استفاده کنید. بسیاری از افراد که در منزل اقدام به شستشوی فرش ها می‌کنند و آویزان کرده تا خشک شوند که نور مستقیم خورشید نیز بر روی آن می تابد. توجه داشته باشید این روش کاملاً اشتباه می باشد چرا که با برخورد مستقیم خورشید معمولاً رنگ فرش دچاره تغییر رنگ خواهد شد.

مقالات کاربردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *